Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Obsah

aktualizácia 14.5.2021

STRÁŇANSKÉ JAZERO

Informácie o Stráňanskom jazere

Plocha jazera je cca 0,5ha. Jazero bolo vybagrované a spravované štátnymi lesmi  cca v roku 1960 . V rokoch 1990 to prevzala urbárska spoločnosť“  Pozemkové spoločenstvo Zimná voda“, ktorá funguje do teraz. Stráňanské jazero patrí ale obci Stráňany a v katastrálnej mape je vedené ako TTP/ Trvalý trávnatý porast/.  Jazero slúži ako vodná nádrž  pre helikoptéry v prípade požiaru v lese. Jazero je majetkom obce a slúži pre všetkých turistov na spríjemnenie opekačiek, silvestrovských varení guľášov a rôznych iných  akcií.

 

V roku 2020 zabezpečilo KST SL predlženie zelenej trasy "pod Zbojníckym stolom - Veterný vrch" až k Stráňanskému jazeru a do obce Stráňany. 

Viac informácii o realizácii zelenej trasy je na tomto linku (október 2020)

turista/turistika/aktuality/turistika-finalne-dokoncena-turisticka-trasa-k-strananskemu-jazeru-875sk.html

 

Stráňanské jazero  (2020)

Stráňanské jazero

Stráňanské jazero  (2020)

Stráňanské jazero

Stráňanske jazero (december 2019)

Stráňanské jazero

Stráňanske jazero z lesnej cesty (2016)

Straňanské jazero od ústia potoka (2016)

Ako sa tam dostať:

K Stráňanskému jazeru vedie turistická trasa z Veterného vrchu. Z Veterného vrchu ide zelená značka súbežne s červenou značkou ktorá smeruje do Veľkého Lipníka. Na rázcestí za Kvasníkom sa zelená značka oddelí od červenej značky a samostatne smeruje k Stráňanskému Jazeru. Trvanie trasy z Veterného vrchu k Stráňanskému jazeru je cca 50minút. Zo Stráňanského jazera je možne ísť po zelenej značke až do obce Stráňany (cca 40minút). Viac informácii o časových údajoch je na smerovkách

Mapa - Stráňanské jazero