Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Obsah

VETERNÝ VRCH 1112 M N.M.

    Veterný vrch 1112m n.m. je najvyšší vrch geomorfologického podcelku Veterný vrch, ktorý je súčasťou Spišskej Magury.  Viac informácii o Veternom vrchu sa dozviete vo vrcholovej knihe, ktorá je umiestnená priamo na vrchole Veterného vrchu alebo v tomto súbore, kde sa nachádza obsah vrcholovej knihy.

Vrcholová kniha Veterný vrch (2.vydanie 2018)

Vrcholová kniha Veterný vrch (1.vydanie 2016)

Popis trasy a návštevy Veterného vrchu z blogu turistu

Video návštevy Veterného vrchu od návštevníka

Úprava vrcholu Veterného vrchu

    Z Veterného vrchu je najkrajší kruhový výhľad v širokom okolí, avšak v obklopení známejších vrcholov Vysokých Tatier a Pienin je Veterný vrch menej známy aj obyvateľom žijúcim v blízkom okolí. Z toho dôvodu sa Ružbašania (Štefan Dlugoš, Martin Martinek, Maroš Fabis) rozhodli „čiastočne skultúrniť“ samotný vrchol, aby bol zaujímavejší pre nás všetkých. Počas minuloročnej zimy prebiehali niekoľkotýždňové prípravné návrhárske, rezbárske a zváračské práce.

    Pred začiatkom letných prázdnin (25.6.2016) bola na vrchol Veterného vrchu osadená  nová dominanta - „medvedia“ lavička, ktorej hlavným účelom je poskytnúť oddychové sedenie pre návštevníkov.  Do rúk stojaceho medveďa bola symbolicky ukotvená žrď so slovenskou vlajkou, ktorá takmer permanentne veje pod náporom vetra. Pre lepšiu informovanosť návštevníkov, bol na vrchol osadený aj antikorový smerovník, ktorý poukazuje na najznámejšie vrcholy a pohoria, ktoré sú viditeľné. Súčasťou smerovníka je skrinka pre vrcholovú knihu. Vrcholová kniha s popisom má za cieľ aspoň čiastočne poukázať na krásy Veterného vrchu a okolia. Vrcholová kniha obsahuje informácie o Spišskej Magure, Veternom vrchu, zobrazuje ortofotomapu pre porovnanie okolia teraz a v minulosti, popisuje základné informácie o vrcholoch uvedených na antikorovom smerovníku, zobrazuje turistickú a cyklo mapu, poukazuje na rôzne neznačené zaujímavosti v okolí a samozrejme poskytuje priestor pre popis všetkých návštevníkov (voľné stránky slúžia ako kniha návštev...). Do vrcholovej knihy sa zapísalo už niekoľko stoviek návštevníkov, ktorí sa podelili o svoje zážitky súvisiace s cestou na Veterný vrch – drvivá väčšina dojmov je pozitívna:)

Ako vyzeral  vrchol Veterného vrchu "pred úpravou" - rok 2015

vrchol Veterného vrchu  - marec 2017  (vlajka dostala zabrať :))

vrchol Veterného vrchu - jeseň 2016

https://hiking.sk/hk/ar/4693/veterny_vrch_zo_strananskeho_sedla.html?ref=ap&rn=1

 

Ako sa tam dostať:

Z Vyšných Ružbách vedie na Veterný vrch viacero značených a neznačených turistických trás. Trasu po značených trasách zvládne bez problémov aj rekreačný turista - začiatočník (trvanie cesty z Vyšných Ružbách tam a späť je cca 4-6hod v závislosti od vybranej trasy, prevýšenie je cca 500m). Najvhodnejšia je návšteva Veterného vrchu počas slnečných dní s dobrou viditeľnosťou (netreba zabudnúť na vhodnú pevnú obuv, keďže terén je miestami strmý / rozmočený...).

mapa značených trás, ktoré vedú na Veterný vrch

Na Veterný vrch po neznačenom "hrebeni" z Poľany.

Na Veterný vrch sa dá dostať aj po neznačenej trase od smerovníka „na Poľane“. Značkovaná žltá trasa (8805) vedie väčšinou hustým lesom po často rozblatenej ceste bez možnosti výhľadov. Táto hrebeňová trasa poskytuje krásne výhľady na Pieniny, Stráňanské jazero, Starú Ľubovňu a iné zaujímavosti, ktoré nie sú viditeľné zo značkovanej žltej trasy. Zo smerovníka "na Poľane", ktorý sa nachádza na lúke, je potrebné držať sa lesa a neskôr vojsť na lesný chodníček, ktorý prudko stúpa a dovedie Vás takmer na vrchol hrebeňa na lesnú cestu, ktorá pokračuje cca 1,5km bez minimálnych stúpaní/klesaní až k smerovníku Veterného vrchu...

Orientačná mapa, ktorá ukazuje neznačenú trasu na Veterný vrch

Výhľady z Veterného vrchu

Pohľad na Vysoké Tatry (zima 2017)

Pohľad na Levočské vrchy v hmle (zima 2017)

Pohľad na Pieniny - Tri Koruny (jeseň 2016)